Eesti Rahvamuusikatöötluste festival MOISEKATSI ELOHELÜ Eesti Rahvamuusikatöötluste festival MOISEKATSI Moisekatsi Elohelü" rüütab eesti rahvamuusika kaasaegsesse vormi läbi erinevate muusikaliste projektide. Võistluskontserdil pannakse proovile esinejate vokaal- ja instrumentaalvõimed, loominguline fantaasia ja tehnilised oskused. ee ​ Eesti Rahvamuusikatöötluste festival MOISEKATSI ELOHELÜ
ENG / EST / RUS

Eesti Rahvamuusikatöötluste festival MOISEKATSI ELOHELÜ

21.-22. aprillil 2017 Mooste mõisas, Põlvamaal

Moisekatsi Elohelü" rüütab eesti rahvamuusika kaasaegsesse vormi läbi erinevate muusikaliste projektide.Võistluskontserdil pannakse proovile esinejate vokaal- ja instrumentaalvõimed, loominguline fantaasia ja tehnilised oskused.

Eesti Rahvamuusikatöötluste festival MOISEKATSI ELOHELÜ

Festivali peakorraldaja: MTÜ Folgisellide selts
Email:
http://folkfest.weebly.com

Eesti Rahvamuusikatöötluste festival MOISEKATSI ELOHELÜ

XVIII Moisekatsi Elohelü

Juba 18. korda toimuv rahvamuusikatöötluste festival „Moisekatsi Elohelü“ kutsub 21.–22. aprillil Moostesse. Festivali läbivaks teemaks on tänavu laulu vägi: laul, mis hoiab sidet olnu ja tuleva vahel. Laul, mis ühendab ja loob jõudu. Moisekatsi Elohelü 2017 on pühendatud Ülle Podekratile.


Programm

Reedel, 21. aprillil:

Reede on festivali avapäev. Juba hommikul saab osa välisesinejate kontsertidest Vanal Võronaal ja Setomaal.  Pärast avamistseremooniat Mooste Folgikoja juures kõlab kell 19 Põlva kihelkonna rahvaviisidel põhineva oratooriumi "Tähemõrsja" esmaettekanne.

Oratooriumi „Tähemõrsja“ autor on helilooja Erki Meister, ettekandeid dirigeerib Lauri Sirp. Muusikalist osa kannavad ansambel Miinus Seitse, kes on olnud Moisekatsi Elohelü paljukordne osavõtja ja laureaat, ja instrumentalistid, kelleks on Arvo Leibur ja Kaidi Ugandi (viiul), Madis Järvi (vioola), Andreas Lend (tšello), Kaspar Eisel (löökpillid), Kalle Klein (saksofon) ja Helen Põldmäe (klahvpillid).

Oratooriumis on 16 osa ning iga osa kannab endas kas üht või mitut rahvaviisi. Muusikas suhtlevad pillikoosseis ning vokaalansambel, tekstiliselt kandub teos traditsioonilise lugulauluna rahvaviiside -ja tekstide arendusena.

Teose sõnaline osa pärineb Jakob Hurda 19. sajandi keskel kogutud rahvaluulekogumikust Vana Kannel, peamiselt on tekstilises osas kasutatud Põlva kihelkonnast kogutud Tähemõrsja lugusid, samuti on kasutatud Suure Tamme lugusid.  Ka läänemeresoome regivärssides ja lauludes laiemalt tuleb Õe-Venna ja Suure Tamme ehk Ilmapuu teema esile, lugu kordub kõikide soome-ugri rahvaste luulepärimustes, aga paralleele saab tuua laiemaltki, lausa vanahiina ja mesopotaamia eeposteni. Teksti saab mõtestada, kui lihtsat lugulaulu, aga ka kui maagiliste toimingute, sündmuste kirjeldust.

Tähemõrsja esmaettekandele järgneb ansambli „Käokirjas“ kontsert.

Käokirjas  –  Käokir`as tähendab võro keeles lepatriinut. Folklooriansambel Käokirjas loodi 1988. aastal, et tutvustada ja hoida Vana-Võromaa kultuuripärandit, ansambli juhendaja oli Ülle Podekrat. Ansamblis laulavad, mängivad ja tantsivad kolm erinevat põlvkonda: lasteaia Mesimumm lapsed ehk Väike-Käokirjas, Põlva linna ja maakonna noored ja Põlva lasteaia Mesimumm õpetajad ja nende sõpruskond – Suur Käokirjas. Kõik need kolm põlvkonda moodustavad ansambli Käokirjas.

Lauljad on end tutvustades öelnud: „Suhtume kirglikult rahvamuusikasse ning soovime seda edasi anda ja kanda võimsalt ja maagiast pakatava sõnumiga.“

Moisekatsi Elohelü lontserdil kõlab läbilõige ansambli repertuaarist – kuulajaini laotub läbi pärimusmuusika inimese elu ja kodu lugu.

Ansambli kontsert jätkub pillimeeste jämmi ja tantsutoaga koos Käokirjase lauljatega.

Kell 23.00 aga astuvad lavale Marit Fält & Rona Wilkie (Norra/Šoti).Nad sulatavad kokku oma kodupaikadest pärinevaid viise ja laule, luues uut muusikat, mis on julge ja harmooniline. Nad vaatlevad seni vähe uuritud sarnasusi Skandinaavia ja Šoti mägismaa meloodiates, ühendades mõlema piirkonna laule. Mariti ja Rona muusika ulatub uusklassikalistest võtetest rõõmsalt pöörlevate fraasideni, mille äratavad ellu Rona virtuoosne viiulikäsitlus ja Mariti imeline mandoolamäng. Koos on nad saanud ihaldatud Danny Kyle’i preemia Glasgow’ festivalil „Celtic Connections”. Rona pälvis BBC aasta noore Šoti rahvamuusiku tiitli ning ta on kirjutanud muusika mitmeid auhindu võitnud filmile „16 Years Till Summer”.  Muusikud: Marit Fält – mandoola, laul; Rona Wilkie – viiul, laul.

Pärast kontserti, südaöö lähenedes, võtame ka hetke peatumiseks ning avaldame Mooste kellatorni juures austust meie esivanematele.

Laupäeval, 22. aprillil:

Päeva jooksul vallutab muusika kogu Mooste mõisa. Vabalava on ootel, Veskiteater, Viinavabrik ja teised mõisa hooned avatud, Silotornis süüdatakse lõke. Päevased kontserdid ja õpitoad mõisa territooriumil on kõigile tasuta. 

Kell 18 algaval pikal võistluskontserdil Mooste Fologikojas pannakse proovile muusikute fantaasialend ja interpreteerimisoskused. Tänavu seavad osalejad uude vormi Kristine Zerningi poolt 1912. aastal lauludud loo "Kost laaluq saaduq".

Võistluskontserdil võtavad tänavu mõõtu EMTA Pärimusmuusikud, Arno Tamm, Maimu Jõgeda, Jaanika Ventsel, Helikristallid, Käokirjas, Eneseimetlejate Klubi, Ümarlaud, Pühapäevitajad, Pernu Läte, Ruut, Päll Kõuk, Suur Terts, Arno Tamm, Fanfaar Veinikeldris, Koidu Tähed, Tähtihellad, Wana Wõromaa Wunkorkester, Danaros (Rootsi), Trio Wolski (Rootsi) ning Marit Fält & Rona Wilkie (Norra/Šoti).

®ürii otsustatetegemise aega aitavad sisustada Lõõtsavägilased.

 Moisekatsi Elohelü, see on:

  • Kaks päeva põnevaid kontserte, töötubasid ja kooslaulmisi ajaloolises Mooste mõisas.
  • Suur muusikaseadete võistluskontsert, kus proovile pannakse esinejate vokaal- ja instrumentaalvõimed, loominguline fantaasia ja tehnilised oskused.
  • Paik, kus rahvamuusika kõlab ka kaasaegses vormis, kus erinevad interpretatsioonid on teretulnud ja kus luuakse sild vana ja uue vahele.
  • Koht, kus osa saada Vana-Võromaa kommetest ja kultuuripärandist.
  • Kogemus, et rahvamuusika oskab särada ka tänapäeva muutuvas ajas, uutes traditsioonides ja vormides, meie juuri väärtustades.

​Festivali patroon on Ingrid Rüütel.

Lisainfo: www.moostefolk.ee

Juuli 2017
ETKNRLP
     12
3 456789
101112 13 141516
17 18 19 20 21 22 23
2425 26 27 28 29 30
31      
EMF on EFA liige, vaata videot
Estonian Music Festivals • • +372 56 678 695 

Kodulehe tegemine aara.ee

Eesti Rahvamuusikatöötluste festival MOISEKATSI

Eesti Rahvamuusikatöötluste festival MOISEKATSI

Festivali peakorraldaja: MTÜ Folgisellide selts Email: es1 = 'mailto:folk'; es2 = 'fest@polva'; es3 = 'maa ee'; ts1 = 'folkfest@p'; ts2 = 'olvamaa.ee'; document Moisekatsi Elohelü" rüütab eesti rahvamuusika kaasaegsesse vormi läbi erinevate muusikaliste projektide.Võistluskontserdil pannakse proovile esinejate vokaal- ja instrumentaalvõimed, loominguline fantaasia ja tehnilised oskused.

Eesti Rahvamuusikatöötluste festival MOISEKATSI ELOHELÜ

www.festivals.ee © 2015 Estonian Music Festivals »